Úvod Neštovice u těhotných

Neštovice u těhotných

PLANÉ NEŠTOVICE U TĚHOTNÝCH ŽEN?

Plané neštovice jsou u těhotných žen velmi nebezpečné. V prvním trimestru těhotenství může virus způsobit poškození zraku, sluchu a mozku plodu, přesto je malá pravděpodobnost tohoto  poškození plodu. Onemocnění nehrozí ženám, které neštovice již prodělaly. U těch, které je ještě neměly, se doporučuje očkování. Nakazí-li se žena od začátku 2. trimestru do 5 dnů před porodem, získá dítě od matky protilátky a infekce se u něj projeví jen velmi mírně nebo vůbec.Vysoké riziko hrozí, pokud se matka nakazí v období od 5 dnů před porodem do 2 dnů po porodu, kdy si nestihne vytvořit protilátky, které by mohla předat dítěti. V 17% případů přichází dítě na svět už infikováno, bez jakékoliv ochrany. Až u 30 % z infikovaných novorozenců má onemocnění smrtelný průběh.


Diskuse (25 komentářů)

Jarmila, (17. 02. 2010 16:46) Reagovat
Dobrý den,moje dcera je na začátku čtvrtého měsíce těhotenství a její sedmiletá dcerka teď onemocněla neštovicemi.Onemocnění je v začátku,objevilo se jenom pár pupínků. Chtěla bych se zeptat,jestli je nutná izolace těhotné matky od nemocné dcery a jestli je to pro matku a její plod v tomto stádiu těhotenství(začátek 4 měsíce) nebezpečné,když neštovice v dětství již prodělala? Ještě je v rodině dvouletá dcera,tu je také nutno izolovat? Já jsem babička a neštovice jsem neprodělala, mohu jimi rovněž onemocnět? Děkuji za odpověď.
magdalena, (18. 01. 2011 19:30) Reagovat
pokud už neštovice měla,má protilátky a nemusí se bát že je chytí.Vy je můžete chytit a vzhledem ktomu že jste již starší může to býh komplikované,radši bych se nechala očkovat.Bylo by dobré kdyby jste tu dvouletou dcerku nechali nakazit záměrně,aby si včas udělala protilátky,aby v dospělosti nemusela prožívat komplikovanější průběh neštovic.
ivysek, (18. 04. 2011 09:06) Reagovat
Dobrý den, na odpověď přímo vám je už pozdě, ale třeba to pomůže dalším: pokud už vyskočily pupínky, nemusí mít izolace matky od dítěte smysl, protože neštovice jsou kapénková infekce - přenášejí se prskáním už před prvními pupínky.Lékař vám může doporučit, jestli má izolace ještě smysl vzhledem k možnosti pozdějšího nakažení a ke stádiu těhotenství. Inkubační doma je 14 dní od nakažení do prvních pupínků.
Hana, (03. 03. 2010 13:18) Reagovat
Dobry den,zjistila jsem,ze jsem tehotná podle testu.K lekari jsem objednana.Obavy ktere mam jsou,ze u meho syna 3,5 roku,pred 14 dny vypukly plane nestovice,ja podle menstruace mohu byt v 5-6 tydnu,mam strach podle toho co jsem si precetla,ze je to opravdu vazne a plod muze byt poskozen.Ja mela plane nestovice ve třech letech.
Martina, (05. 03. 2010 15:37) Reagovat
Dobré odpoledne. Ksem ve 4 měsíci těhotenství a můj 5 letý syn má neštovice. Já je prodělala v dětství. Hrozí něco mému nenarozenému miminku? Děkuji
Jarka, (10. 03. 2010 14:38) Reagovat
Dobry den,chtela bych se zeptat na nestovice. Nikdy jsem je jeste nemela a prisla jsem s nimi do kontaktu. Jsem ve 20 tydnu tehotenstvi. Muj gynekolog mi rikal,ze se miminku nemuze nic uz stat,ale i pres to se moc bojim. dekuji za odpoved.
Vendy, (10. 05. 2010 08:49) Reagovat
Ahoj, neštovice jsem měla v 17 (teď 21), chytla jsem je od mladšího bratra, průběh mých neštovic byl horší než něj...někde jsem slyšela, že je možné, že nebudu moct mít děti? Víte o tom někdo něco? Nebo je to jen kec?
ivysek, (12. 05. 2010 19:46) Reagovat
Ahoj, co já vím, tak se mluví hlavně o mužích, kteří neštovice neprodělali v dětství, že můžou mít problémy s lodností. V souvislosti se ženami se mluví o neštovicích v těhotenství, protože je možnost poškození vyvíjejícího se plodu.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Plané neštovice.cz
Kontakty