Úvod Plané neštovice

Plané neštovice

CO JSOU TO PLANÉ NEŠTOVICE?

Plané neštovice patří mezi běžné choroby dětského věku. Většina dětí si je prožije ještě před nástupem do školy. Je to virové onemocnění, které člověk prožije jen jednou, protože si vytváří doživotní imunitu. Je zapříčiněno herpetickým virem (Varicella zoster), který také způsobuje pásový opar. Jde o onemocnění, které je velice infekční, hlavně v prvním stádiu. Šíří se velmi snadno a rychle, buď vzduchem, nebo přímým kontaktem. Inkubační doba, neboli doba od nakažení po první projev nemoci je dva až tři týdny.

JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY?

 • Prvním příznakem bývá teplota a vyrážka na kůži. Většinou se nejdříve objevuje ve vlasaté části hlavy, pak se rozšiřuje na celé tělo. Zprvu se jedná o drobné skvrnky, které se v průběhu několika hodin mění v puchýřky o průměru 3-6 mm. Pupínky jsou v různých stádiích. Objevují se postupně v několika výsevech po sobě. Puchýřky mají nejdříve čirý obsah tekutiny, který se postupně mění na mléčný a zakalený. Tekutina je infekční a obsahuje choroboplodné zárodky.
 • Akutní fáze nemoci trvá většinou týden, výsev puchýřků končí zhruba pátý den. Pak vyrážky zasychají a po několika dalších dnech se zaschlý stroupek uvolní. Puchýřky se mohou také vyskytovat na sliznici, v ústech vypadají jako afty. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat výsevu v oblasti očí a genitálií.
 • Příznakem nemoci může být také bolest hlavy, horečka, zimnice, průjem, bolesti břicha a kůže.
 • Nejčastějším projevem, který nemoc provází je nepříjemné svědění. Když kůže svědí, nutí to děti k škrábání a to může být velkým problémem. Při rozškrábání puchýřků se totiž může do kůže dostat infekce a na kůži pak zůstávají jizvy. Proto je dobré podávat léky na uklidnění svědění.TIP : Onemocnění Dna - arthritis urika, česky Nemoc dna, lidově nazývané nemoc králů. Články, diskuze, poradna.

CO JE DOBRÉ VĚDĚT?

Protože je onemocnění způsobeno herpetickým virem, i po vyléčení zůstává virus přítomen v těle v tzv. latentní formě. Organismus si vytvoří protilátky, takže reaktivizace viru v podobě nového onemocnění planých neštovic je takřka vyloučena. Virus se však může usadit v nervových uzlících podél páteře a v pozdějším věku (dospělosti či stáří) se na základě oslabení imunity reaktivivovat a projevit se jako pásový opar.

 • Nemoc je infekční od prvního dne, kdy se objeví první puchýřek, až do zaschnutí posledního.
 • Inkubační doba je 17–21 dní.
 • U dospělých má onemocnění těžší průběh než v dětském věku, bývá provázeno zánětem plic, mozku, jater nebo úbytkem krevních destiček
 • Dítě udržovat v klidu, absolutně nechodit na slunce
 • Jestliže jste plané neštovice ještě neprodělali a jste s nemocným v uzavřené místnosti, máte šanci větší než 90 %, že je dostanete.
 • V současnosti je možné se chránit před planými neštovicemi očkováním.
 • Teprve po vytvoření krust na všech neštovičkách přestává být pacient infekční.

KOMPLIKACE

Komplikace u planých neštovic může signalizovat horečka, která přetrvává déle, než by měla. (zvláště, když už se neobjevuje žádná další vyrážka). V ojedinělých případech se může se objevit zápal plic, zánět jater nebo zánětlivé postižení mozečku (cerebelitida). Tu poznáte snadno. Kdo má cerebelitidu vypadá jako opilý. Má potíže s rovnováhou, netrefí se prstem na nos. Při vzniklých komplikacích je téměř vždy nutná hospitalizace.

 

LÉČBA

 • Plané neštovice jsou onemocněním virového původu, proto se nedají léčit antibiotiky. Léčba je proto pouze symptomatická.
 • Horečku snižujeme léky.(paralen, ibalgin)
 • Vyrážky ošetřujeme tekutým pudrem, později antiseptickou mastí, můžeme přikládat mokré hypermanganové obklady. Po odloupnutí stroupků ještě nějaký čas kůži zvláčňujeme hydratujeme.
 • Podáváme léky proti svědění (Dithiaden), oblékáme bavlněné oblečení, abychom vyrážky nedráždily.
 • Dbáme na čistotu rukou a krátké nehty, abychom zabránily zanesení infekce.


Další informace o nemocech najdete na webech : Líbací nemoc mononukleóza - příznaky, dieta a léčba mononukleózy. Bolesti ucha a příznaky zánětu - Zánět středního ucha.cz

PLANÉ NEŠTOVICE U TĚHOTNÝCH ŽEN?

Plané neštovice jsou u těhotných žen velmi nebezpečné. V prvním trimestru těhotenství může virus způsobit poškození zraku, sluchu a mozku plodu, přesto je malá pravděpodobnost tohoto  poškození plodu. Onemocnění nehrozí ženám, které neštovice již prodělaly. U těch, které je ještě neměly, se doporučuje očkování. Nakazí-li se žena od začátku 2. trimestru do 5 dnů před porodem, získá dítě od matky protilátky a infekce se u něj projeví jen velmi mírně nebo vůbec.Vysoké riziko hrozí, pokud se matka nakazí v období od 5 dnů před porodem do 2 dnů po porodu, kdy si nestihne vytvořit protilátky, které by mohla předat dítěti. V 17% případů přichází dítě na svět už infikováno, bez jakékoliv ochrany. Až u 30 % z infikovaných novorozenců má onemocnění smrtelný průběh.

SHRNUTÍ

Plané neštovice se považují za nejčastější infekční nemocnění světa. Vyskytují se většinou v dětských kolektivech a to zejména na přelomu podzimu a zimy nebo jara a léta.


Diskuse (79 komentářů)

Catrine, (05. 04. 2013 16:14) Reagovat
Když malá (dcera - šest let) prodělala neštovice jen v menší intenzitě, je možné, že se jí vrátí ještě v dětském věku?
Laura, (09. 05. 2013 05:41) Reagovat
[quote name="Catrine"]Když malá (dcera - šest let) prodělala neštovice jen v menší intenzitě, je možné, že se jí vrátí ještě v dětském věku?[/quote]Podle toho, jaká intenzita to byla. Podle toho si vytvořila protilátky, ale myslím, že v dětském věku by se ji vrátit neměly.
KKrysa, (12. 05. 2013 15:59) Reagovat
[quote name="Bara"]Dobry den,je mi 25let a nestovice jsem v detstvi nechytla,ale jelikoz delam v kadernictvi i s detmi,tak me v patek propukly.velice neprijemne,ale potrebuji jit co nejdriv do prace?neexistuke nejake irychleni?[/quote]Zajímalo by mne jak můžete vzít v kadeřnictví kde má být zvýšená hygiena člověka s neštovicemi? To my rozum trochu nebere. Jinak urychlovače nejsou tak si neštovice musíte užít naplno hold za blbost se platí u vás to platí dvojnásobně.
Jarka, (14. 05. 2013 05:36) Reagovat
[quote name="Berenika"]Právě jsme se dostali z neštovic. Začalo to u neteře a nakazily se téměř všechny děti v rodině. Tak snad už teď bude nějakou dobu klid. Jsem docela ráda, že obě děti to mají za sebou.[/quote]Také jsme si tím nedávno prošli. Naše dvě děti i neteř se synovcem. Doufám, že teď už máme všechny ty základní nemoci, co děti dostávají, za sebou.
MAGDA, (03. 06. 2013 18:26) Reagovat
Zdravím,prosím o radu:MALÝ MÁ 3ROKY,MÁ NEŠTOVICE ASI TAK DRUHÝ DEN PUPÍNKY.MALÁ TED 8LET MĚLA NEŠTOVICE-JEN JEDEN PUPÍNEK(NEKECÁM)A TO BYLO VŠE.MÚŽE TO CHYTIT ZNOVA OD BRÁCHY??? A CO MĚ ZAJÍMÁ NEJVÍC,NEMŮŽE BÝT MALÁ(CO MĚLA JEN JEDEN PUPÍNEK,KDYSI DÁVNO) PŘENAŠEČ???MÁ KAMARÁDKU A JEJÍ MAMINKA JE TĚHOTNÁ...MÁM STRACH ABY SE TO NEPŘENESLO AŽ NA TĚHULKU???PŘEDEM DĚKUJI ZA VYSVĚTLENÍ.M.B.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Plané neštovice.cz
Kontakty