Úvod Plané neštovice

Plané neštovice

CO JSOU TO PLANÉ NEŠTOVICE?

Plané neštovice patří mezi běžné choroby dětského věku. Většina dětí si je prožije ještě před nástupem do školy. Je to virové onemocnění, které člověk prožije jen jednou, protože si vytváří doživotní imunitu. Je zapříčiněno herpetickým virem (Varicella zoster), který také způsobuje pásový opar. Jde o onemocnění, které je velice infekční, hlavně v prvním stádiu. Šíří se velmi snadno a rychle, buď vzduchem, nebo přímým kontaktem. Inkubační doba, neboli doba od nakažení po první projev nemoci je dva až tři týdny.

JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY?

 • Prvním příznakem bývá teplota a vyrážka na kůži. Většinou se nejdříve objevuje ve vlasaté části hlavy, pak se rozšiřuje na celé tělo. Zprvu se jedná o drobné skvrnky, které se v průběhu několika hodin mění v puchýřky o průměru 3-6 mm. Pupínky jsou v různých stádiích. Objevují se postupně v několika výsevech po sobě. Puchýřky mají nejdříve čirý obsah tekutiny, který se postupně mění na mléčný a zakalený. Tekutina je infekční a obsahuje choroboplodné zárodky.
 • Akutní fáze nemoci trvá většinou týden, výsev puchýřků končí zhruba pátý den. Pak vyrážky zasychají a po několika dalších dnech se zaschlý stroupek uvolní. Puchýřky se mohou také vyskytovat na sliznici, v ústech vypadají jako afty. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat výsevu v oblasti očí a genitálií.
 • Příznakem nemoci může být také bolest hlavy, horečka, zimnice, průjem, bolesti břicha a kůže.
 • Nejčastějším projevem, který nemoc provází je nepříjemné svědění. Když kůže svědí, nutí to děti k škrábání a to může být velkým problémem. Při rozškrábání puchýřků se totiž může do kůže dostat infekce a na kůži pak zůstávají jizvy. Proto je dobré podávat léky na uklidnění svědění.TIP : Onemocnění Dna - arthritis urika, česky Nemoc dna, lidově nazývané nemoc králů. Články, diskuze, poradna.

CO JE DOBRÉ VĚDĚT?

Protože je onemocnění způsobeno herpetickým virem, i po vyléčení zůstává virus přítomen v těle v tzv. latentní formě. Organismus si vytvoří protilátky, takže reaktivizace viru v podobě nového onemocnění planých neštovic je takřka vyloučena. Virus se však může usadit v nervových uzlících podél páteře a v pozdějším věku (dospělosti či stáří) se na základě oslabení imunity reaktivivovat a projevit se jako pásový opar.

 • Nemoc je infekční od prvního dne, kdy se objeví první puchýřek, až do zaschnutí posledního.
 • Inkubační doba je 17–21 dní.
 • U dospělých má onemocnění těžší průběh než v dětském věku, bývá provázeno zánětem plic, mozku, jater nebo úbytkem krevních destiček
 • Dítě udržovat v klidu, absolutně nechodit na slunce
 • Jestliže jste plané neštovice ještě neprodělali a jste s nemocným v uzavřené místnosti, máte šanci větší než 90 %, že je dostanete.
 • V současnosti je možné se chránit před planými neštovicemi očkováním.
 • Teprve po vytvoření krust na všech neštovičkách přestává být pacient infekční.

KOMPLIKACE

Komplikace u planých neštovic může signalizovat horečka, která přetrvává déle, než by měla. (zvláště, když už se neobjevuje žádná další vyrážka). V ojedinělých případech se může se objevit zápal plic, zánět jater nebo zánětlivé postižení mozečku (cerebelitida). Tu poznáte snadno. Kdo má cerebelitidu vypadá jako opilý. Má potíže s rovnováhou, netrefí se prstem na nos. Při vzniklých komplikacích je téměř vždy nutná hospitalizace.

 

LÉČBA

 • Plané neštovice jsou onemocněním virového původu, proto se nedají léčit antibiotiky. Léčba je proto pouze symptomatická.
 • Horečku snižujeme léky.(paralen, ibalgin)
 • Vyrážky ošetřujeme tekutým pudrem, později antiseptickou mastí, můžeme přikládat mokré hypermanganové obklady. Po odloupnutí stroupků ještě nějaký čas kůži zvláčňujeme hydratujeme.
 • Podáváme léky proti svědění (Dithiaden), oblékáme bavlněné oblečení, abychom vyrážky nedráždily.
 • Dbáme na čistotu rukou a krátké nehty, abychom zabránily zanesení infekce.


Další informace o nemocech najdete na webech : Líbací nemoc mononukleóza - příznaky, dieta a léčba mononukleózy. Bolesti ucha a příznaky zánětu - Zánět středního ucha.cz

PLANÉ NEŠTOVICE U TĚHOTNÝCH ŽEN?

Plané neštovice jsou u těhotných žen velmi nebezpečné. V prvním trimestru těhotenství může virus způsobit poškození zraku, sluchu a mozku plodu, přesto je malá pravděpodobnost tohoto  poškození plodu. Onemocnění nehrozí ženám, které neštovice již prodělaly. U těch, které je ještě neměly, se doporučuje očkování. Nakazí-li se žena od začátku 2. trimestru do 5 dnů před porodem, získá dítě od matky protilátky a infekce se u něj projeví jen velmi mírně nebo vůbec.Vysoké riziko hrozí, pokud se matka nakazí v období od 5 dnů před porodem do 2 dnů po porodu, kdy si nestihne vytvořit protilátky, které by mohla předat dítěti. V 17% případů přichází dítě na svět už infikováno, bez jakékoliv ochrany. Až u 30 % z infikovaných novorozenců má onemocnění smrtelný průběh.

SHRNUTÍ

Plané neštovice se považují za nejčastější infekční nemocnění světa. Vyskytují se většinou v dětských kolektivech a to zejména na přelomu podzimu a zimy nebo jara a léta.


Diskuse (79 komentářů)

Veronika, (28. 02. 2012 07:12) Reagovat
Dobrý den, syn má neštovice - třetí den. Kdy je možné jej vykoupat? Děkuji
Lenka, (05. 05. 2012 19:27) Reagovat
jedenáctý den
Radka, (30. 03. 2012 13:57) Reagovat
Dobrý den, syn 3roky a 3měsíce má šestý den neštovice. Od čtvrtého dne ho doprovází časté zvracení. První noc a následující den vyzvrátil úplně všechno. Dnes od rána nezvracel, dávám mu pít ledovou vodu po lžičkách, k obědu jsem mu už dala vařenou rýži. Má hrozný hlad a chuť úplně na všechno, má hodně energie, je veselý. Jak dlouho ještě můžou přetrvávat tyto problémy? Některé neštovice už se mu krásně vylupují. Horečku nemá. Moc děkuji, Sýkorová.
Eva, (01. 05. 2012 08:59) Reagovat
Dobrý den,dcerka 3roky má neštovice,ale už 9den,má stroupky.Chci se zeptat,jestli smí na sluníčko.Děkuji za odpověď.
Hanka, (04. 09. 2012 07:28) Reagovat
Pokud už má stroupky, tak na sluníčko může, ale ani tak by se to nemělo se sluněním přehánět.
miriam, (20. 10. 2012 20:12) Reagovat
dobry den chtela bych se zepatt jestli mi je 16 let a nestovice sem jeste nedostala jaky to buude ??? bojim se toho :sigh:
Zdena, (10. 12. 2012 17:23) Reagovat
Obecně se říká, že čím starší člověk je, tím je horší průběh, ale zase, abyste se musela děsit, že je jednou dostanete a bude to strašné, to nemá cenu. U každého je průběh individuální, takže třeba nebude průběh těžký a možná také neštovice vůbec nikdy mít nebudete.
Mirek, (19. 02. 2013 08:59) Reagovat
Já jsem v dospělosti neštovice prodělal. Bylo to ošklivý, ale zase tak těžký průběh, jak se všude píše, jsem neměl. Čekal jsem to horší.
Aneta, (28. 10. 2012 09:27) Reagovat
Poradí nám někdo? Dcerce je 2,5roku a chodí do školky, před chvíli jsem našla puchýřky v rozkroku a jeden na zadečku. Jsou to neštovece nebo ne? já je jako dítě neměla a mám sníženou imunitu a tak se jich bojím.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Plané neštovice.cz
Kontakty